Játékosmustra a Unitednél - Különkiadás: Rúben Amorim

2024.10.28. Ez volt az a nap, amikor a United és Erik Ten Hag útjai szétváltak. A pályán mutatott kínosabbnál kínosabb teljesítményeknél egy valami biztosan kellemetlenebb volt a szurkolók számára: a holland mester által kreált alternatív valóságban történő építkezés az általunk látottak alapján inkább leépülésnek hatott, melynek eredményeként a holland tréner manchesteri karrierjének koporsójában a londoni, West Ham elleni, 2-1-es vereség volt az utolsó szeg.


Ez volt az a nap, amitől kezdve az összes vezető hírportál és médiaszereplő újra teljes erőbedobással kereshette a Vörös Ördögök leendő menedzserét.

 

A már megszokott, hosszas találgatások és pletykák helyett azonban az INEOS gyorsan és ellentmondást nem tűrően lépett fel és 24 órán belül már konkrét egyeztetésekről és hivatalos megkeresésről lehetett olvasni. November 1-jén pedig már meg is született a hivatalos bejelentés: a Sporting és a United megegyezett Rúben Amorim kivásárlásáról, aki 2027-ig írt alá egy éves extra opcióval az angol rekordbajnokhoz.

 

Talán nem hibázunk, ha azt gondoljuk, hogy Omar Berrada tervében a „Project 150” legfőbb arca a 39 éves portugál tréner lesz...

 

 

Rúben FIlipe Marques Amorim

 

 

Született: 1985. január 27., Lisszabon - Portugália (39 éves)

Magasság: 180 cm

Pozíció: edző

 

 

 

Gyors életrajzi áttekintés

 

A Lisszabonban született kicsi Rúben szülei korán elváltak, így nagyon fontossá vált számára a családi környezet stabilizálása: rengeteg időt töltött együtt két testvérével és nagymamájával. Életvidám, mindig mosolygó és pozitív felfogású gyermekként minden társaságban hamar vezéregyéniség lett belőle: legyen szó görkorcsolya hokiról vagy futballról.

 

Kommunikációját illetően már fiatal korától kezdve tiszta, egyenes volt, elmondható róla, hogy imád beszélni. Korához képest érett és felelősségtudatos volt, így a Benfica korosztályos lépcsőit végigjárva nem volt egyedi eset, hogy kapitánynak választották.

 

 

Mindig is olyan kompetitív játékos volt, aki jó példával vezette csapatait: harcolt, küzdött és lelket öntött csapattársaiba. Egy volt a sok közül, de mégis ő volt az, aki nélkül nem volt teljes a játék képe. A különböző személyiségek között ő volt a kapocs még akkor is, amikor Cristiano Ronaldóval szerepeltek együtt a középpályán.

 

Játékosként Portugáliában a Belenenses, a Benfica és a Braga csapataiban játszott, majd 32 évesen Katarból vonult vissza. Ezen időszak alatt 14-szer ölthette magára a nemzeti mezt.

 

Már pályafutása végén nyilvánvalóvá vált, hogy edzőként szeretné folytatni karrierjét.

 

Hatással volt edzői filozófiájára Jorge Jesus, akitől elsajátíthatta a 3-4-3 formáció minden apró részletét. Másik fontos mentora José Mourinho volt, akivel a lisszaboni egyetemen találkozott edzői képzésének keretein belül. Megismerkedésük egyik eredménye volt, hogy 2017-ben a Manchester Unitednél töltötte gyakornoki időszakát.

 

 

A „Special One”-tól rengeteget tanult nem csak a pályán történő és közvetlenül a futballhoz kapcsolódó dolgokról, de a program részeként érintették a médiakommunikáció, vagy a menedzsment területét is.

 

Első megbízatására a harmadosztályú, a feljutásról rendre lecsúszó, félprofi Casa Pia csapatánál került sor. Carlos Pires hívására nem tudott nemet mondani annak ellenére, hogy nem rendelkezett a megfelelő edzői licenszekkel.

A csapat lelkeként előfordult, hogy saját költségén biztosított jégfürdős regenerációt a játékosoknak, de az is, hogy ő fizette a lakbért az egyikőjüknek azért, hogy ne vegyék el tőle gyerekét.

A 4-4-2-ről 3-4-3-as játékrendszerre való váltásnak köszönhető hihetetlen győzelmi szériája után a Casa Pia feljutott a másodosztályba, de Amorimot egy évre  eltiltották – a megfelelő képesítés hiánya miatt.

 

A nagyon nehéz időszak után a Braga B-t vehette át, de az ott töltött 8 hónap alatt hozott sikerek miatt hamar az első csapat edzője lett. Itt rövid idő alatt remek eredményeket tudott felmutatni, hiszen az első 13 meccséből 11 meccsen veretlen maradt.

 

A soron következő szezonban a Sporting 10 millió eurós kivásárlási árat fizetett a szerződtetésért. Ekkoriban a portugál óriás klub romokban hevert: hihetetlen nyomás helyeződött a játékosokra, az edzőre és a vezetésre egyaránt, hiszen nagyon hosszú eredménytelen időszakot tudhattak maguk mögött.

Ezért is volt meglepő, hogy őt választották ki az újjáépítés egyik alappillérének annak ellenére, hogy kevés edzői tapasztalattal rendelkezett.

 

 

Ezzel párhuzamosan került bevezetésre a játékosfelderítésben a big data elemzői modell, amivel kapcsolatban a fiatal portugál tréner nagyon nyitott volt és amihez jól tudott alkalmazkodni. Nagyon hamar elfogadták, hiszen a nehéz körülmények ellenére is jól felismerhető stílust és relatíve eredményes játékot tudott felmutatni.

 

A Sportingnál töltött első szezonjában negyedik lett, majd az első teljes idényében 19 év után vezette vissza őket a portugál bajnoki trónra. Két bajnoki, két kupa és egy szuperkupa győzelem után kezdte el az ötödik szezonját, amikor jött a Manchester United és a szerződésében álló kivásárlási opciót kifizetve nem csak Amorimot, de a komplett edzői stábot sikerült megszereznie.

 

Amorim játékrendszere

 

A korábban említett Jorge Jesus által alkalmazott 3-4-3-as játékrendszer adta futballfilozófiájának alapját. Az Amorim-féle 3-4-2-1-ben nagyon jól felismerhető, jól instruált szerepeket különböztet meg, mégis megköveteli a játékosoktól, hogy sokoldalúak legyenek a pályán előforduló szituációk kontrollálása miatt.

 

 

Egyes elmondások szerint Amorim olyan, mint egy jó séf, aki különböző, ellesett praktikákat szintetizál munkájában: ha kellett, akkor Mourinho-tól vagy akár Conte-tól is kölcsönzött olyan taktikai elemeket, amelyeket beépített és alkalmazott filozófiájában.

 

A másik oldalon, a kritikus hangok szerint nagyon makacsul ragaszkodik az elgondolásaihoz és eléggé pragmatikus – bár nem annyira, mint mentora, José. Más kérdés, hogy az általa elképzelt szisztéma eléggé rugalmas és apró változtatásokkal könnyen implementálható minden taktikai variációhoz.

 

Védekezési fázisban:

 

Pár alkalommal előfordult, hogy 4-4-2 középmély blokkot alkalmazott, de általában 5-4-1 és 5-3-2 kombinációjában képzeli el csapatának védekezését. Ebben a zárt és kompakt formációban nagyon kevés területet hagy a pálya közepén, de a két szárnyvédő visszahúzódásával a szélek biztosítása is megtörténik.

 

 

Ez a rendszer a mélyebb, a saját kapujához közelebbi területeken is, de a védelmi vonal feltolása és egy belső hátvéd agresszívebb fellépése esetén magas intenzitású presszinggel is alkalmazható.

 

Labdabirtoklás esetén:

 

Labdával a saját kapuhoz közel általában 4-2-2-2 vagy 4-2-4-es hadrendben indítják el a játékot. Ekkor a belső középhátvéd fellép a 6-os pozícióba, míg az eredeti 6-osok közül egy - a támadóbb - szintén tolódik. Gyors labdajáratás és jól felismerhető minták jellemzik a labdakihozatalait.

 

 

A pálya középső- és támadóharmadában, már jellemzően 3-2-5 vagy 3-1-3-3-as felállást alkalmaz. A három támadó a centrumban, egymáshoz nagyon közel helyezkedik, a 10-es pozícióban lévő játékosok legtöbbször a félterületekben keresik a felpassz lehetőségét.

 

A szárnyvédők adják a csapat szélességét, akik szigorúan az oldalvonal mellett helyezkednek, és húzzák szét az ellenfél védekezését, teret nyitva ezzel a belső pozíciókban játszó társaknak. A két 6-os egymáshoz közel tartózkodik, hiszen labdavesztés esetén fedezniük kell a játéktér legveszélyesebb, középső részét.

 


Ezen szituációkban is felismerhetőek olyan mintázatok, amelyeket előszeretettel alkalmaznak csapatai. A „harmadik emberes kombinációk” során egy vertikális felpasszot követően a harmadik társnak visszatett labdát egyből lökik be a védelem mögé beinduló játékosnak. Ezek sokszor fellelhetőek támadáskialakítás esetén:

 

 

Vagy itt egy másik előforduló eset, amikor a mélyebbről érkező felpasszot két ember között lejátszott kényszerítő követi:

 

 

A magasabban helyezkedő csapatok ellen fegyver lehet, hogy a 9-es poszton szereplő játékos nem egy direkten megjátszható bólyacenterként viselkedik, hanem keresi a védelem mögött nyíló, futható folyosókat. Az Amorim-éra sztárjátékosa, Viktor Gyökeres számos gólt szerzett ilyen játékhelyzetből:

 

 

Összefoglalás

 

Mivel tengernyi cikk, videós anyag és podcast érhető el az Amorim-féle taktikában potenciálisan elhelyezhető United-játékosok listázásáról, ezért ezt most tudatosan nem tesszük meg. Mindenki saját belátására, és az összegyűjtött információk szintetizálására bízzuk azt, hogy Garnacho-t vagy Rashfordot milyen poszton szerepeltetné a csapaton belül.

 

Annak ellenére, hogy egy nagyon ambíciózus és kíváló kommunikációs képességekkel bíró, jó taktikai készségekkel operáló vezetőedzőről van szó, véleményem szerint kérdéses, hogy hazáján kívül, a vérszomjas média szorításában hogyan tud majd érvényesülni és adaptálódni a felmerülő problémák mellett.

 

Egy remek vezetőről van szó, aki pozitív szemléletével alapppillére volt az újjáépülő Sportingnak.  Tette mindezt úgy, hogy a szakmai stábban elfoglalt helyének megfelelően dolgozott tiszteletben tartva a klubvezetés által meghatározott futballirányzatot.

 

Az egyik legnagyobb edzőtehetségnek tartott Amorim a maga személyiségével és az INEOS-háttérrel úgy gondolom, hogy nagyon sok boldog pillanatot fog okozni a sikeréhes United szurkolónak.

 

https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%BAben_Amorim

https://www.nytimes.com/athletic/5894950/2024/11/04/ruben-amorim-manchester-united-background/

https://www.nytimes.com/athletic/5890461/2024/11/05/ruben-amorim-mourinho-intern-manchester-united/

https://www.nytimes.com/athletic/5880321/2024/10/28/manchester-united-ruben-amorim-sporting-tactics/

https://totalfootballanalysis.com/head-coach-analysis/ruben-amorim-manchester-united-tactical-analysis-tactics


Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!



Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!

Hozzászólások

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!