Egy korszak vége: a Manchester United "kiköltözik" az Old Traffordról
Az elmúlt száz évben az Old Trafford valóságos zarándokhely volt a futball rajongók körében. Azonban a Manchester United legendás stadionját egy új komplexum tervezi
letaszítani a trónjáról vagy - nézőponttól függően - csupán nyugdíjba küldeni. (X)
Persze nagy port kavart a bejelentés, miszerint rögtön a régi stadion mellé épül egy új, és néhány éven belül át is veszi a Trafford szerepét. A rajongók, szakmabeliek, hétvégi foci drukkerek fantáziáját egyaránt megmozgatta ez a hír, ami érthető is, hiszen a régi stadion már szimbolikus jelentőségű, és ami most, ezekben az években történik, sporttörténeti esemény. Közösségi média oldalak, fórumok zsonganak a hírrel kapcsolatos aktivitástól, és persze az új fogadóirodák Magyarországon ebből, a futball köré szerveződött felhajtásból jót profitálnak.
A döntés egyáltalán nem volt légbőlkapott. Még 2024-ben alapították az Old Trafford Task Force nevű társaságot, amelynek feladata az volt, hogy felmérjék, mivel tehetnének a legjobbat az elavuló félben lévő stadionnak. A Task Force végül két forgatókönyvet jelölt ki: a régi stadion felújítása és az új stadion építése között kellett választani. A szavazatok több mint ötven százalékával győzött az új komplexum ötlete.
Az új stadion terve
Nem elég, hogy nagyobb és újabb lesz a Manchester új “otthona”. Valósággal futurisztikus tervvel álltak elő; a hatalmas stadion a méltán híres Foster + Partners építésziroda remekműve lesz, amely napelemes és esővíz-hasznosító rendszerrel is rendelkezni fog, három óriás tornyát 40 km-ről is látni lehet majd, és ezekhez képest már csak apróság, hogy ez lesz az Egyesült Királyság legnagyobb futballstadionja. De a legmerészebb még csak most következik: mindezt röpke öt év alatt meg is akarják valósítani.
Az új futballaréna persze meg fogja határozni az egész város összképét. Ezzel összhangban eleve úgy tervezik, hogy a stadion környezetével is foglalkoznak, így az építkezés egy még nagyobb szabású város felújító projekt része lesz. A stadion köré lakásokat, üzleteket, közösségi tereket is akarnak létesíteni, amivel - a becslések szerint - több mint 90.000 munkahelyet fognak teremteni. Persze azt is vegyük észre, hogy egy ekkora komplexum lényegében egy városrész méretének felel meg, ami a stadion köré épül.
Az Old Trafford hagyatéka
A Manchester leszögezte: az új stadion az Old Trafford szellemét megörökli, a legenda új épületben él tovább. Eddig azonban van még öt év, ebben az időszakban a Trafford marad a klub otthona, a régi helyen vívják majd a meccseiket. Vannak olyan tervek, miszerint az építkezés befejeztével lebontják a régi stadiont, azonban az ilyen híreszteléseket érdemes óvatosan kezelni, hiszen a legendás aréna hozhat még hasznot múzeumként vagy turista látványosságként.
Megosztó fogadtatás
Bár a rajongókat erősen megosztotta a hír, a fogadóirodák, mint például a BetMatch fogadási statisztikái alapján a klub hírnevének mégsem ártott.
A legfőbb kritika az új stadiont illetően az, hogy az egészet csakis az üzlet vezérli, és a sport háttérbe szorul. Sokan a tervek alapján inkább egy steril, lélek nélküli, plázához hasonlatos épületre számítanak, ami szöges ellentéte az Old Trafford stílusának. A negatív véleményeket ellensúlyozza többek között a Manchester United menedzsere, Sir Alex Ferguson nyilatkozata, miszerint a váltás egy bátor döntés volt. A cserét támogató nézőpont szerint a klub kibontakozását, fejlődését segíti a költözés.
Az biztos, hogy a focisták és a klub folyamatos fejlődésével kinőtték, az egész köréjük épülő infrastruktúrát, és ha további terjeszkedés a cél, akkor nagyobb és modernebb helyre van szükség. Ezt az új stadion meg tudja adni, hiszen százezer nézőt tud majd befogadni és felépítésében is a jelen, de még inkább a jövő világához alkalmazkodi.
Egy kis történelem: az Old Trafford legfőbb mérföldkövei
A legendás stadion búcsúztatása megkezdődött, és ehhez mi is szeretnénk csatlakozni. Az aréna sziklaszilárd helyet kapott a futballtörténelem lapjain, ezért szeretnénk mi is a történelem fókuszálni. A következőkben összefoglaljuk a Trafford életének főbb állomásait.
Az Old Trafford még a múlt ezred utolsó századában, 1910-ben vált a Manchester United otthonává, ami hihetetlenül távolinak tűnik. Aztán az 1940-es években bombatalálat érte, de a háború nem rombolta le teljesen. Az évszázad végén renoválták, majd a 60-as évektől kezdve újabb és újabb bővítéseket kapott.
Eleinte 80.000 főt tudott befogadni az épület, ez még mai szemmel nézve is jelentős. Azonban az idő előrehaladtával a kezdetben állóhelyes stadion ülőhelyekre váltott, amivel nagyjából 50.000 főre csökkent a befogadó kapacitása. A későbbiekben újabb és újabb szekciókat építettek hozzá. Végül 2006-ra érte el a maximumát, ami nagyjából 76.000 férőhelyet jelentett.
A 2010-es években vált egyértelművé, hogy a stadion már nem tudja tartani a lépést a sportág fejlődésével és a konkurens arénákkal. A felújítás és a csere kérdése újra és újra felmerült, mígnem 2024-ben megalakult a Task Force és 2025-ben bejelentették az új stadion építésének tervét.
A stadiont sokan csak “Theatre of Dreams”, vagyis az álmok színháza néven ismerik. A futballtörténelem egyik kiemelkedő épülete, amely több mint száz éve meghatározó pont a focirajongók térképén. Jóval több, mint egyszerű stadion, Manchester városának egyik meghatározó centruma, valamint a klub történelmének egyfajta lenyomata, ami több mint száz éve adnak egymásnak tovább a top focisták generációi.
(X)
Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!
Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!