Taktikai Mágnestábla: Mindent vagy semmit Rúben Amorim!

Kedves Olvasó! Újra itt vagyunk a Taktikai Mágnestábla rovat keretén belül, remélem örülsz, hogy ismét olvashatod a rovatot. Erik ten Hag távozott, Rúben Amorim érkezett! Nézzünk mögé kicsit a dolgoknak, mi várhat ránk a sokadik új kezdetnél!


Reméljük, kedves szurkolótársaim, hogy a 11 év szűk esztendőnek ezúttal vége szakad az Old Taffordon! Köszönjük Erik mesternek a klubért tett erőfeszítéseit, bár sajnos sokkal előrébb nem jutottunk vele. Azért azt kár tagadni, hogy amikor kinevezték, akkor 100-ból 99 ember nagyon bizakodó volt vele kapcsolatban (én is). Hasonló a helyzet most Rúben Amorim esetében is, bár az arány talán még jobb: lehet, hogy 100 emberből 102 optimista, olyan szinten ki vagyunk már éhezve egy normális klub működésre és egy hozzá illő menedzserre.

 

 

 

Rúben Amorim alapelvek

 

Egy fiatal, új generációs portugál edző lett a következő kiválasztott, akinek ezt a nem könnyű örökséget kell vállalnia. De nézzük meg, hogy mit várhatunk tőle az eddigi tapasztalatok alapján! Az első edzését nagy érdeklődés övezte. A média is jelen lehetett, sőt az internetre is kerültek fel apró részletek. Nézzük meg hogyan is nézett ki az első tréning.

 

 

Az edzés anyagából már most látszik, hogy valószínűleg struktúraváltás lesz a Unitednél. Eldobva a négyvédős felállást és egy háromvédős rendszerre állunk át. A keretben a feladatkörök is változnak. Annyiban azonban megnyugtató, hogy Amorim az interjúk során először az identitásról és alapelvekről beszélt. Ezek az alapelvek a modern edzőképzésben már jelentős területet képviselnek, amelyeket a profi szakemberek már letisztult formában alkalmaznak. Az a jó bennük, hogy játékrendszertől függetlenek, és amatőr szinttől egészen a profi szintig bárki alkalmazhatja őket, sőt személyre is szabhatók. Egy kicsit nézzünk mi is az alapelvek és a futball alaptézisei mögé!

 

A labdarúgásban alapvetően négy játékfázist különböztetünk meg:

 

Labdabirtoklás: (T - azaz támadás)

Labdaszerzés: ( V - azaz védekezés)

 

Átmeneteket két csoportra bontjuk:

 

Labdabirtoklásból átmenet labdaszerzésbe: (T-V azaz támadásból védekezésbe)

Labdaszerzésből átmenet labdabirtoklásba: (V-T azaz védekezésből támadásba)

 

Ezekre a fázisokra az a jellemző, hogy játékrendszertől függetlenül mindegyikhez kialakíthatók alapelvek. Ha a kedves olvasók közül valaki szintén a labdarúgás világában dolgozik, de még nem használt alapelveket, érdemes lehet átgondolni és rendszerezni a saját edzői felfogása alapján. Ez óriási segítség lehet a mindennapi munkában.

Mielőtt továbbmegyünk, még annyit érdemes tisztáznunk, hogy amikor arról beszélünk, hogy játékrendszertől független bármilyen alapelv, akkor valóban mindegy, hogy a csapat 4-4-2 / 4-2-3-1 / 3-4-3 / 5-2-1-2 / 5-2-3 / 3-4-2-1-ben játszik, mert a játékfázisokban ugyanazt kérem a játékosoktól! Csakhogy az elkövetkezendő idők számháborúját megnyissam! :) 

 

 

Nézzünk meg példákat játékrendszertől független alapelvekre a különböző játékfázisokban:

 

Labdabirtoklás: Terület nyitás szélességben és mélységben!

Ha belegondolunk otthon a laptopunk előtt ülve vagy a telefont nyomkodva, akkor igen, ez egy olyan alapelv, amelyet akkor is kérhetek, ha négy három vagy öt védőm van. Mivel nálam van a labda, ezért szeretném, hogy minél nagyobb területen tudjak játszani, hiszen így megnyílik a tér és könnyebb lesz a játék. Gondoljunk csak bele mondjuk egy egyszerű labdabirtokló gyakorlatba. Melyik a könnyebb? 6v4 (6 labdabirtokló és 4 labdaszerző) mondjuk egy 10 x 10 vagy egy 40 x 40 méteres négyzetben? Hát egyértelmű, hogy a nagyobb területet választanám, ha az a célom, hogy a játékosaim megtartsák a labdát! Igen, ez ennyire egyszerű! Ahogy mások is mondták már, nem bonyolult játék ez a foci! :) (csak rendkívül összetett)

 

Labdaszerzés: Területszűkítés szélességben és mélységben!

Labdaszerzésben abszolút az inverzét használjuk/om, hiszen így az ellenfél lehetőségeit tudom beszűkíteni. Neki lesz sokkal nehezebb dolga már a labda megtartására is, ha a teret leszűkítjük!

Egy kis videó annak szemléltetésére mennyire nem mindegy, hogy a teret szűkítjük vagy tágítjuk a labdarúgás világában.

 

 

Labdabirtoklásból átmenet labdaszerzésbe (T-V): Labdavesztés után azonnali visszatámadás!

Itt van szintén egy olyan alapelv, amelynél teljesen mindegy, hogy három, négy esetleg öt hátvédem van, vagy kettő, netán három középpályásom, ha én azt szeretném, hogy labdavesztés után azonnal visszatámadjon a csapatom! Akkor mindenkitől ezt várom el a labda környékén és ez megint játékrendszertől független felfogás kell hogy legyen. 

 

Labdaszerzésből átmenet labdabirtoklásba (V-T): Rendezetlen védelem ellen gyors mélységi játék - Kontrajáték

Ezt nem kell bemutatnom szerintem egyik United szurkolónak sem, ugyanis ebben a legjobb a csapat! Ha van helyed és területed, akkor rohand le az ellenfél rendezetlen védelmét, amíg az vissza nem rendeződik!

 

 

Ruben Amorim taktikája

 

Nos, remélem az előző bekezdéssel és az alapelvekkel még nem dobta le senki a láncot. Ebben a részben megnézzük, Amorimtól mit is várhatunk már az első perctől kezdve. Ha a Sportingot vesszük alapul (mi mást vennénk egyelőre?), akkor a következő variációkat láthatjuk vasárnap délután a Manchester Unitedtől támadásban. 

 

 

A kapott ábrából jól látszódik, hogy a szárnyvédőkre nagyon nagy szerep fog hárulni. Talán ezek azok a posztok amelyek a legnagyobb kérdőjellel bírnak most a szurkolók és szakértők gondolataiban. Ugyanis kimondottan szárnyvédő egy sincs a csapatban. A jobb oldalon azért a Dalot - Mazraoui duó megfogja oldani ezt a dolgot várhatóan, a nagyobb kérdés és lyuk az egyértelműen a bal oldal. Malacia újjászületése vagy Amass berobbanása várható? Netán Rashford vagy Garnacho tölti be az űrt?  

A szélső vagy szárnyvédő kérdés azért is lesz érdekes, mert a támadásokban a következő játékosok vették ki leginkább a szerepüket, az Erik ten Hag féle Unitedből az elmúlt közel másfél évben.

 

 

A fenti ábra azt mutatja meg, hogy ki, milyen szerepet és hányszor vállalt minden olyan támadásból ami lövéssel fejeződött be. Nem meglepetésre torony magasan Bruno Fernandes vezeti ezt a rangsort, aki 304 alkalommal tett hozzá úgy a támadásokhoz, hogy lövéssel fejezte be a csapat. A legtöbb lövést Garnacho eresztette meg az ellenfelek kapujára. Míg Dalot szerepét is kiemelném, aki kereken 100 alkalommal vett részt támadásfelépítésben. Az új rendszerben kérdés, hogy Garnachonak és Rashfordnak hol lesz helye? Mount berobbanhat a United kezdőjébe? Hojlundból tud majd gólgépet csinálni az újdonsült mester és a stábja?

Maradjunk a szárnyvédő kérdésnél, ugyanis tényleg talán ez most a legvitatottabb a United csapatösszerakását illetően. A portugál bajnokságban a legmagasabban a Sporting alkalmazta a szárnyvédőket, ahogyan azt a következő ábra is mutatja.

 

 

Mivel még messze van a január 1, így Amorimnak abból kell főznie, ami van. Lehet fordulni az akadémisták felé (Amass), vagy a keretben adni az újjászületéshez új esélyt a már meglévő játékosoknak (Malacia). Januárban véleményem szerint azonban a bal oldali szárnyvédő posztra egy ember érkezni fog a csapathoz. Abban az esetben nem látok erre esélyt, ha az Amass - Malacia kettős berobban és megoldják a feladatukat. Shaw-t én ebben a rendszerben már inkább középhátvédnek látom, szerintem ő már sokat veszített a gyorsaságából és talán már fel alá rohangálni sem tud úgy, mint régen. Mondjuk a beadásai még lehetnek gyilkos fegyverek a tarsolyban. 

Ami biztos, hogy Rúben Amorim egy sokkal pragmatikusabb menedzser, mint amilyen Ten Hag volt. Nagyon kíváncsian várom az előttünk álló időt, mennyire tudja saját szájíze szerint formálni a csapatot. Az interjúk nagyon szimpatikusak tőle, amelyeket adott. Kezdő csapatokat mindenki tippel a világon. A podcast adásban már egyszer összeraktam, hogy szerintem a keret jelenleg, hogy is néz ki. (Lejjebb megosztom veled is. Itt még Shaw nem szerepel középhátvéd pozícióban, mert első körben balhátvéd nálam.) Lehet vele vitatkozni természetesen, elképzelhetőnek tartom, hogy Mazraoui és Dalot oldja majd meg a két szárnyvédő pozíciót első körben. Azonban annyi mérkőzés vár a csapatra januárig, hogy csak ez a két játékos nem fogja tudni rotáció nélkül lehozni ezt a két posztot, ebben biztos vagyok!

 

 

Érdekességképpen beillesztem ide Michael Owen megjósolt kezdőjét, amely majd így nézhet ki középtávon Amorim mester irányításával. McKenna már vár minket, aki nyilvánvalóan bizonyítani szeretné, hogy ő is megérdemelne egy esélyt a Unitednál, vagy megérdemelt volna. Pikáns kis összecsapás lesz az már egyszer biztos! A jövőben igyekszem cikkekkel is sűrűbben jelentkezni, addig is hallgassátok a podcast adásainkat is!

Remélem tetszett a cikk, ha igen, akkor nyomjatok egy likeot. :) Írjátok meg nyugodtan a véleményetek Ti is! Mit vártok az elkövetkezendő időktől?! Megtaláljuk végre Sir Alex méltó utódját vagy egy újabb balszerencsés párosítást látunk majd a tv képernyői előtt?!

 

Az ígért Michael Owen United kezdője. Mit szóltok? Nekem egyébként tetszik! 

 

 

 

Források:

 

https://www.passion4fm.com/football-manager-ruben-amorim-3-4-3-sporting-tactic/

https://www.youtube.com/watch?v=t1Mg0pGNfk4

https://www.youtube.com/watch?v=fmfkOlMREbk

https://theanalyst.com/2024/11/ruben-amorim-biggest-challenges-man-utd-stats

https://www.facebook.com/photo/?fbid=10234109227256808&set=gm.9094041937272640&idorvanity=114299041913686


ManUtdFanatics.hu

Kövess minket Facebookon, Instagramon, Twitteren és YouTube-on is!



Támogasd adományoddal a ManUtdFanatics.hu működését!

Hozzászólások

Támogatás

Támogasd adományoddal
a ManUtdFanatics.hu működését!